Zastosowanie i rodzaje tarcz diamentowych

Nie sposób wymienić wszystkie niezbędne narzędzia warsztatowe każdego fachowca. Na takiej liście z pewnością znalazłyby się tarcze diamentowe, które są niezbędne do wykonania wielu prac. Czym właściwie są tarcze diamentowe? Jakie rodzaje tarcz diamentowych wyróżniamy? Przeczytaj artykuł do końca i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania.

Czym jest tarcza diamentowa?

Korpus tarczy diamentowej jest zwykle wykonany ze stali bądź stopu lekkich metali. Jej krawędzie natomiast pokryte są specjalnym proszkiem z diamentu syntetycznego wtapianego w metalowym spoiwie. Mieszanka ta zostaje przylutowana bądź zgrzana laserem do powierzchni tarczy. Dzięki temu zostaje z nią zespolona zapewniając niezbędne właściwości dotyczące ścierania oraz wytrzymałości.

Jakie mamy rodzaje tarcz diamentowych?

Tarcze diamentowe dzielą się przede wszystkim ze względu na to, z jakim materiałem są używane. Tym sposobem wyróżniamy m.in:

– tarcze do betonu i kostki,
– tarcze do glazury i ceramiki,
– tarcze do gresów, ceramiki i kafli,
– tarcze diamentowe do szlifowania betonu.

Innym podziałem tarcz diamentowych jest podział na te przeznaczone do pracy na sucho oraz na mokro. Tarcze diamentowe do cięcia bądź szlifowania na sucho, stosowane są wtedy, gdy materiał nie może mieć kontaktu z wodą. Z kolei tarcze do pracy na mokro powinny być intensywnie zwilżane w miejscach cięcia. Ma to duży wpływ na przedłużenie żywotności tarczy oraz na wyższą efektywność pracy. Praca na mokro gwarantuje również dobre chłodzenie. Zwykle w celu lepszego nawilżenia stosuje się wodę w połączeniu z olejem wiertniczym. Tym sposobem podnosimy wydajność pracy oraz zmniejszamy możliwość wypadku bądź zniszczenia tarczy.

Gdzie kupić dobrej jakości tarcze diamentowe

Tarcze diamentowe każdego rodzaju kupimy bez problemu w dowolnym sklepie budowlanym. Możemy również kupić tarcze przez Internet (sprawdź tarcze diamentowe sklep internetowy) bez konieczności wizyty w sklepie stacjonarnym. Wysokiej jakości tarcza diamentowa to zwykle koszt sięgający kilkuset złotych w zależności od jej wymiarów.

Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *