Jakie kinkiety pasują do wnętrz w stylu Hampton?

Styl Hampton to przepis na wnętrza pełne harmonii, spokoju, szyku i klasy. Nazwa nurtu pochodzi się od słynnego kurortu The Hamptons na Long Island – kompleksu miasteczek, w których najzamożniejsi nowojorczycy spędzają wakacje. W aranżacjach Hampton bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. Kinkiety stanowią biżuterię wnętrza. Jakie najlepiej oddają filozofię stylu?

Styl Hampton przybył do Polski głównie za sprawą projektantów, którzy uwielbiają czerpać inspiracje z amerykańskich trendów wnętrzarskich oraz dzięki rosnącej ilości filmów i seriali z akcją toczącą się właśnie w The Hamptons. Mieszkanie urządzone w stylu Hampton przywodzi na myśl wnętrza amerykańskiej, nadmorskiej rezydencji. Chociaż panuje tu wakacyjny, nieformalny klimat, to jest bardzo elegancko, wytwornie i luksusowo. Dominują jasne, neutralne kolory, kojarzące się z krajobrazem nadmorskiego kurortu: błękit nieba, marynistyczny granat, wszelkie odcienie morza, jasny brąz, słoneczny żółty, biel czy piaskowy beż. Wśród materiałów królują: naturalne drewno, marmur, mosiądz, len i wełna. Wyposażenie kusi obietnicą błogiego relaksu. Meble są wysokiej jakości, drewniane, posiadają neutralną kolorystykę i ponadczasową formę. Wzornictwo bazuje na motywach marynistycznych. Gdzieniegdzie pojawiają się więc liny, kotwice i paski. Nie brakuje też ciętych kwiatów w wazonach. Oczywiście funkcję dekoracji z powodzeniem mogą pełnić przedmioty użytkowe, jak kinkiety ścienne.

Cechy charakterystyczne oświetlenia w stylu Hampton

Lampy w stylu Hampton rzadko stanowią osobną kategorię produktową, ponieważ łączą w sobie cechy oświetlenia marynistycznego, klasycznego, nowoczesnego, modern classic i nowojorskiego. Ich design czasem nawiązuje do nurtu rustykalnego i industrialnego. Bardzo ważne, by wybierać modele wykonane ze szlachetnych materiałów, o najwyższej precyzji wykończenia, eleganckie i ponadczasowe.

Jakie lampy na ścianę wybrać do wnętrz Hampton?

Kinkiety w stylu Hampton to modele z jasnymi – białymi, kremowymi, beżowymi lub szarymi, materiałowymi abażurami o tradycyjnym kształcie. Alternatywą są lampy ścienne z eleganckimi, okrągłymi kloszami ze szkła. Podstawa powinna być metalowa, mocno dekoracyjna, stąd najczęściej pokrywa ją złota lub srebrna, błyszcząca powłoka. Mile widziane we wnętrzach Hampton są taże kryształy. Należy pamiętać, że oświetlenie ścienne musi harmonijnie współgrać z głównym źródłem światła i pozostałymi lampami w pomieszczeniu.

Podsumowanie

Wnętrza w stylu Hampton mogą silniej zmierzać w kierunku wakacyjnego domku albo nowojorskiego apartamentu. To do inwestora należy decyzja, jaki charakter ostatecznie nada kreowanej przestrzeni. Kinkiety pomagają wyeksponować obrany kierunek aranżacji i dopełniają cały wystrój. Pełnią też funkcję praktyczną. Warto urządzić w stylu Hampton cały dom lub mieszkanie, nie tylko reprezentacyjne pomieszczenia. W sklepach z oświetleniem można znaleźć zarówno kinkiety do salonu, jak i kinkiety do łazienki w klimatach Hampton.

Wnętrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *