Jaki materiał na osłony okienne wybrać?

Dekoracja okien to niezwykle istotny element podczas aranżowania każdego wnętrza. Opcji na rynku jest wiele i trudno wybrać tę, która sprawdzi się najlepiej w danym pomieszczeniu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę i czym kierować się podczas wyboru? Wszystko zależy przede wszystkim od preferencji estetycznych, funkcjonalności oraz potrzeb związanych z zapewnieniem sobie oraz domownikom prywatności.

Żaluzje, rolety czy firanki – co wybrać do urządzanego wnętrza?

Wśród najpopularniejszych rozwiązań, pomiędzy którymi możemy wybierać, są:

  • Zasłony materiałowe – mnogość dostępnych wzorów, kolorów oraz tkanin daje praktycznie nieograniczone pole do popisu. Najczęściej można znaleźć zasłony bawełniane czy poliestrowe, jednak producenci, pragnąc spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, mają do zaproponowania także produkty wykonane z innych materiałów. Zasłony są stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości. W zależności od urządzanego pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji związanych z nasłonecznieniem powinniśmy wybierać pomiędzy cienkimi, przepuszczającymi światło rozwiązaniami a zasłonami zaciemniającymi, które doskonale sprawdzą się na przykład w sypialni.
  • Rolety – zdecydowanie jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które może przybierać różne formy. Ciekawą opcją są rolety rzymskie, które zwijają się w równych, poziomych fałdach, co wpływa na ich estetyczną i elegancką prezencję. Równie popularne są rolety dzień-noc, które pozwalają na regulację ilości światła w danym pomieszczeniu. Składają się one z dwóch warstw materiału, jedna z nich przepuszcza światło, a druga je blokuje. Innym rozwiązaniem mogą być tak zwane plisy okienne, czyli rolety plisowane, składające się z harmonijek, które zwisają na specjalnej szynie. W sprzedaży dostępne są również idealne przede wszystkim do wnętrz utrzymanych w stylu boho rolety bambusowe (https://anwis.pl/pl/zaluzje-drewniane-i-bambusowe), a także klasyczne rolety materiałowe.
  • Firanki – w tym zakresie mamy jeszcze większy wybór, ponieważ mogą różnić się od siebie długością, grubością tkaniny, wzorem, a także kolorem. Zróżnicowanie dotyczy również sposobu montażu. Firanki mogą być mocowane na taśmy, co jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. Jednak istnieją również inne sposoby, na przykład mocowanie na tunel czy kółka.
  • Żaluzje – mogą być poziome oraz pionowe, chociaż w pomieszczeniach mieszkalnych zdecydowanie częściej wybierane jest pierwsze z tych rozwiązań. Tutaj również do wyboru jest wiele rozmaitych opcji, takich jak ponadczasowe żaluzje aluminiowe czy żaluzje plisowane (także składane w harmonijkę).

Ostateczny wybór zawsze zależy od konkretnych preferencji i indywidualnych potrzeb, jednak warto zwrócić uwagę nie tylko na walory wizualne, ale przede wszystkim na funkcjonalność oraz jakość wykonania zasłon okiennych, aby jak najlepiej dopasować je do charakteru, wielkości i stylu pomieszczenia.

Tkaniny – na jaki materiał się zdecydować?

Kiedy wybierzemy już interesujący nas rodzaj osłon okiennych, odpowiedni mechanizm działania oraz sposób montażu, warto pochylić się nad tkaninami. Tradycyjne rolety materiałowe mogą spełniać wiele zróżnicowanych funkcji w zależności od koloru oraz grubości wykorzystanej tkaniny. W salonie, biurze, jadalni czy kuchni dobrze jest zadbać o docieranie promieni słonecznych do pomieszczenia. W ten sposób zapewnimy sobie oraz pozostałym domownikom energię do działania na cały dzień, a jednocześnie oświetlimy wnętrze. W tej sytuacji świetnym pomysłem mogą okazać się materiały transparentne, które działają na zasadzie rozpraszania światła. Z kolei najmniejszą przepuszczalność słonecznych promieni zapewniają rolety zaciemniające, które wyposażone są w dodatkową warstwę podgumowaną, zatrzymującą znaczną ilość promieni słonecznych. Takie rolety chronią przed nagrzewaniem pomieszczenia i dają możliwość całkowitego zaciemnienia pokoju. Często wykorzystywane są na przykład w biurach lub sypialniach.

Szeroki wachlarz możliwości

Jak widać, wybór osłon okiennych jest ogromny i w pełni dostosowany do zróżnicowanych potrzeb klientów. Warto dobrze przemyśleć wybór rozwiązania, które najlepiej sprawdzi się w konkretnym wnętrzu, uwzględniając jego wielkość, przeznaczenie oraz styl aranżacji.

Wnętrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *