Budżet obywatelski a budowa placu zabaw

Budżet obywatelski – zwany również partycypacyjnym, jest pewną kwotą jaką miasto wydziela z właściwego budżetu, a o której decydują mieszkańcy. Mogą oni zgłosić własny projekt, a ci, którzy nie mają swoich pomysłów na udoskonalenie swojej miejscowości, mogą skorzystać z biernego prawa wyborczego.

Budżet obywatelski strzałem w dziesiątkę?

Jeśli chodzi o wiejski budżet obywatelski zazwyczaj jest najbardziej popularną propozycją. W miejscowościach, które nie mają wielu miejsc przeznaczonych dla dzieci, jest to wniosek niezwykle częsty, co może dziwić większość osób, które od dawna mieszkają w dużym mieście. Okazuje się, że brak choć niewielkich placów zabaw jest mocno odczuwalny dla rodziców oraz babć i dziadków. Skoro więc można wykorzystać do stworzenia takiego miejsca budżet obywatelski zawsze będzie cieszył się dużą popularnością wśród głosujących. Łatwo też promować tę pozycję w budżecie, bo kto odmówi biednym dzieciom bezpiecznego miejsca do zabawy?

Budżet obywatelski z podziałem na osiedla

Plac zabaw odgrywa więc kluczową rolę w budżecie obywatelskim, szczególnie że każde osiedle i każda dzielnica chciałaby uzyskać pieniądze na jego budowę właśnie u siebie. Zakładając, że budżet obywatelski ma niejeden w swoim zasięgu, każda grupa mieszkańców będzie ciągnęła głosy w swoją stronę i namawiała niezdecydowanych do głosowania na plac zabaw właśnie na ich osiedlu. Duża liczba podobnych projektów dotyczących miejsca zabaw jest normalna we wszystkich wiejskich gminach.

Architektura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *