
Budżet obywatelski – zwany również partycypacyjnym, jest pewną kwotą jaką miasto wydziela z właściwego budżetu, a o której decydują mieszkańcy. Mogą oni zgłosić własny projekt, a ci, którzy nie mają swoich pomysłów na udoskonalenie swojej miejscowości, mogą skorzystać z biernego prawa wyborczego.
Budżet obywatelski strzałem w dziesiątkę?
Jeśli chodzi o wiejski budżet obywatelski zazwyczaj jest najbardziej popularną propozycją. W miejscowościach, które nie mają wielu miejsc przeznaczonych dla dzieci, jest to wniosek niezwykle częsty, co może dziwić większość osób, które od dawna mieszkają w dużym mieście. Okazuje się, że brak choć niewielkich placów zabaw jest mocno odczuwalny dla rodziców oraz babć i dziadków. Skoro więc można wykorzystać do stworzenia takiego miejsca budżet obywatelski zawsze będzie cieszył się dużą popularnością wśród głosujących. Łatwo też promować tę pozycję w budżecie, bo kto odmówi biednym dzieciom bezpiecznego miejsca do zabawy?
Budżet obywatelski z podziałem na osiedla
Plac zabaw odgrywa więc kluczową rolę w budżecie obywatelskim, szczególnie że każde osiedle i każda dzielnica chciałaby uzyskać pieniądze na jego budowę właśnie u siebie. Zakładając, że budżet obywatelski ma niejeden w swoim zasięgu, każda grupa mieszkańców będzie ciągnęła głosy w swoją stronę i namawiała niezdecydowanych do głosowania na plac zabaw właśnie na ich osiedlu. Duża liczba podobnych projektów dotyczących miejsca zabaw jest normalna we wszystkich wiejskich gminach.