Bramy garażowe i drzwi zewnętrzne – zabezpieczamy dom

Projektując dom warto zawczasu pomyśleć o dwóch elementach – bramie oraz drzwiach. Jakimi cechami powinny odznaczać się dobrze dobrane drzwi? Jaki wymiar powinna mieć brama garażowa? Który materiał jest najlepszy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym krótkim artykule.

Przydomowy garaż to prawdziwa pokusa dla wszystkich złodziei

Bardzo często w garażu oprócz samochodu trzymamy rowery oraz inne cenne przedmioty, na które nie ma miejsca w domu np. narzędzia. Odpowiednią ochronę przed złodziejami gwarantuje skrzydło i ościeżnice wykonane ze stali oraz szyny głęboko zakotwione w murze.

Najsłabszym elementem każdej bramy jest zamek

Bramy garażowe wyposażone są w specjalny rygiel, który połączony jest z obrotowym uchwytem. Rozwiązanie te pozwala na ręczne otwieranie i opuszczanie bramy. W bramach otwieranych elektronicznie rygle uruchamia silniczek elektryczny. Wiemy już kilka informacji na temat zabezpieczeń, przyjrzyjmy się teraz pozostałym elementom. Jeśli chodzi o wymiar bramy niezbędne minimum to 2,3 m szerokości oraz 2 m wysokości. Nieco większa szerokość i wysokość przyda się jeśli na co dzień jeździmy większym autem np. terenówka.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje bramy: uchylne oraz segmentowe

Bramy uchylne poruszają się po specjalnych rolkach. Wystające skrzydło bramy zajmuje trochę miejsca, warto więc zagospodarować około 1-1,5 m wolnej przestrzeni przed garażem. Bramy segmentowe składają się z połączonych z sobą paneli, które chowają się wewnątrz garażu. Segmenty wypełnione są pianką, która zatrzymuje ciepło i zapewnia ochronę przed dźwiękami z zewnątrz. Wejście do domu zabezpieczą antywłamaniowe, drzwi zewnętrzne. Drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów, choć najczęściej zrobione są z drewna. Antywłamaniowa konstrukcja od środka wzmocniona jest stalową konstrukcją, która zapewni odpowiednią ochroną. Wyróżniamy 3 klasy drzwi antywłamaniowych: A, B i C. Dwie pierwsze charakteryzują się podwyższoną ochroną, pełną ochronę przed włamaniem zapewnia klasa C.

Ogród, Posesja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *