Bramy garażowe i drzwi zewnętrzne – zabezpieczamy dom

Projektując dom warto zawczasu pomyśleć o dwóch elementach – bramie oraz drzwiach. Jakimi cechami powinny odznaczać się dobrze dobrane drzwi? Jaki wymiar powinna mieć brama garażowa? Który materiał jest najlepszy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym krótkim artykule.

Przydomowy garaż to prawdziwa pokusa dla wszystkich złodziei

Bardzo często w garażu oprócz samochodu trzymamy rowery oraz inne cenne przedmioty, na które nie ma miejsca w domu np. narzędzia. Odpowiednią ochronę przed złodziejami gwarantuje skrzydło i ościeżnice wykonane ze stali oraz szyny głęboko zakotwione w murze.

Najsłabszym elementem każdej bramy jest zamek

Bramy garażowe wyposażone są w specjalny rygiel, który połączony jest z obrotowym uchwytem. Rozwiązanie te pozwala na ręczne otwieranie i opuszczanie bramy. W bramach otwieranych elektronicznie rygle uruchamia silniczek elektryczny. Wiemy już kilka informacji na temat zabezpieczeń, przyjrzyjmy się teraz pozostałym elementom. Jeśli chodzi o wymiar bramy niezbędne minimum to 2,3 m szerokości oraz 2 m wysokości. Nieco większa szerokość i wysokość przyda się jeśli na co dzień jeździmy większym autem np. terenówka.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje bramy: uchylne oraz segmentowe

Bramy uchylne poruszają się po specjalnych rolkach. Wystające skrzydło bramy zajmuje trochę miejsca, warto więc zagospodarować około 1-1,5 m wolnej przestrzeni przed garażem. Bramy segmentowe składają się z połączonych z sobą paneli, które chowają się wewnątrz garażu. Segmenty wypełnione są pianką, która zatrzymuje ciepło i zapewnia ochronę przed dźwiękami z zewnątrz. Wejście do domu zabezpieczą antywłamaniowe, drzwi zewnętrzne. Drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów, choć najczęściej zrobione są z drewna. Antywłamaniowa konstrukcja od środka wzmocniona jest stalową konstrukcją, która zapewni odpowiednią ochroną. Wyróżniamy 3 klasy drzwi antywłamaniowych: A, B i C. Dwie pierwsze charakteryzują się podwyższoną ochroną, pełną ochronę przed włamaniem zapewnia klasa C.

Ogród, Posesja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *